Mistrz - Grzegorz Ciećka
Przejaw dziedzictwa niematerialnego - drzeworyt płazowski
Miejsce występowania przejawu - powiat lubaczowski
Grzegorz Ciećka (1981) - drzeworytnik, regionalista i kolekcjoner regionaliów. W swojej pracy koncentruje się na sztuce ludowej z terenu powiatu lubaczowskiego i okolic. Pochodzi z rodziny, która od pięciu pokoleń zajmuje się stolarstwem i pracą w drewnie.
W zbiorach Ciećki znajdują się eksponaty związane z drzeworytem płazowskim, które chciałby w przyszłości wyeksponować w izbie pamięci poświęconej tej niezwykłej sztuce i historii w Płazowie. W 2016 roku, podczas Festiwalu Kultur Pogranicza Folkowisko podjął z organizatorami działania promocyjne i warsztatowe dotyczące drzeworytu płazowskiego. Współpracuje z lokalnymi działaczami i twórcami ludowymi budując społeczność wokół idei reaktywacji i rozwoju drzeworytnictwa na terenie powiatu lubaczowskiego.
Po wieloletniej pracy badawczej nad historią drzeworytu płazowskiego, w 2021 roku w artykule "Drzeworyt płazowski dziedzictwem narodowym Polski" ("Z Roztocza na Grzędę Sokalską. Szkice historyczne i literackie") jako pierwszy opisał historię drzeworytu płazowskiego z szerokim kontekstem historycznym i społecznym. Dzięki działaniom promocyjnym i warsztatowym prowadzonym w gronie lokalnych aktywistów, 11 lipca 2022 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonano wpisu do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego działania reaktywacyjne i rozwojowe oparte o tradycję drzeworytu płazowskiego. Ciećka został jednym z depozytariuszy drzeworytu płazowskiego.
Prowadzi warsztaty drzeworytnicze, nauczając i promując sztukę drzeworytu ludowego. Od lipca 2023 roku realizuje stypendium twórcze dla twórców ludowych "Poszukiwanie istoty drzeworytu" finansowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Drzeworyty jakie wykonuje są głównie pracami służącymi ilustracji jego artykułów. Wykonuje również prace artystyczne mające na celu dalsze doskonalenie warsztatu drzeworytniczego i odkrywanie jego nowych możliwości. Szczególną dziedziną jaką obecnie zgłębia i opracowuje jest wykorzystywanie matryc drzeworytniczych do zadruku tkanin (element tradycyjny stroju ludowego z terenu powiatu lubaczowskiego) i praca nad wykorzystaniem drzeworytu do pracy z gliną - ceramiką. Celem podejmownych przez Ciećkę działań jest przede wszystkim inicjowanie powstawania prywatnych warsztatów drzeworytniczych na terenie powiatu lubaczowskiego i rozwój tradycji drzeworytniczej opartej o tradycję płazowską.
Kontakt: drzeworytnia@gmail.com